REALIZACJE » MIESZKANIA W ALPACH AUSTRIACKICH


2011

lokalizjacja: rejon Salzburga
powierzchnia: 76 m2 i 103 m2
inwestor: prywatny

ZAKRES PRAC
projekt wnętrz
projekt mebli
nadzór wykonawczy

MIESZKANIA W ALPACH AUSTRIACKICH

W malowniczym historycznym miasteczku, w sercu austriackich Alp, na południowym stoku doliny Pongau, na wzniesieniu ok. 1500 metrów n.p.m., w 2010 roku powstał nowoczesny budynek mieszkalny mieszczący osiem niezależnych mieszkań w układzie tarasowym. Idealne miejsce na zimowy wypad by zaznać białego szaleństwa. W promieniu 20 km znajdują się znane z rozgrywanych w ramach Pucharu Świata zawodów alpejskie stolice, wystarczy wymienić chociażby: Bischofshoffen, Schladming, Zauchensee.

Jedno z mieszkań o powierzchni 103 metrów kwadratowych, położone w przyziemiu, ma 40-metrowy taras, który styka się ze stromą użytkową łąka, po której od wiosny do jesieni statecznie paradują słynne alpejskie krowy. Drugie, znajdujące się o kondygnację wyżej – 76 m2 i 38-metrowy balkon z równie pięknym widokiem na miasteczko Radstadt. Oba urządzone zostały w nowoczesnym stylu nawiązującym do stylu architektury, mimo, że otaczające budynki można by nazwać głęboko osadzonymi w konserwatywnych ramach lokalnej architektury. Ale tak to właśnie w Austrii wygląda – z jednej strony gospodarstwa rolne, z całym dobrodziejstwem inwentarza, z drugiej – nowoczesna architektura: płaskie dachy, ogromne przeszklenia, bambusowe żywopłoty. We wnętrzach naturalne belki drewniane z postarzonego ługowanego i przepalanego drewna, nieraz świetnie kontrastują z meblami z ultranowoczesną filcową tapicerką w agresywnych modnych kolorach.

Podstawowym założeniem stylistycznym była inspiracja z włoskiego magazynu – biel w połączeniu z dębową olejowaną posadzką, a do tego elementy dekoru, które miały pozornie sterylne wnętrze uczynić przytulnym i zamieszkałym na stałe. Funkcja musiała zostać zoptymalizowana, ze względu na niewielki metraż pomieszczeń. Otwarta przestrzeń pokoju dziennego jest równocześnie pokojem dziennym, jadalnią, kuchnią i pokojem telewizyjnym. Dzięki ogromnym przeszkleniom od strony południowej skala mieszkań w żadnym stopniu nie ogranicza – Alpy stają się częścią wyposażenia.